Mida saaks kiiresti ise ära teha, et kodulehe külastamine oleks turvalisem? Vastus: HTTPS!
Kodulehe omanikul tuleks kohe hakata hoolitsema oma veebikülastajate turvalisuse eest ning hakata neile pakkuma turvalist HTTPS (SSL) protokolliga veebiühendust, mis pole pealt kuulatav. See on kasulik nii sinu enda ärile kui ka üldse kogu interneti paremale turvalisusele, sest iga kaitstud leht teeb ju maailma natukene paremaks.
Kindlasti oled märganud, et osade veebilehtede aadressid brauseriribal on algusega HTTPS ja teistel on HTTP. Esimene näitab, et leht on turvalise ühendusega ja viimane hoiatab lehe ebaturvalisuse eest. Alljärgnevalt selgitame miks on HTTPS nii oluline ja kuidas saaksid oma veebilehe turvalisemaks teha. Selgitustel kasutame veebimajutuse blogist võetud allikaid.
HTTPS ehk krüpteeritud ühendusega ligipääs veebile on tegelikult ülioluline.
Ilma krüpteerimata lehel andmete sisestamine on sama ebaturvaline, nagu kontori ukse lukustamata jätmine või PIN-koodi kirjutamine pangakaardile. Kogu info, mis internetis liigub ilma HTTPS (SSL) protokollita, on sisuliselt avalik. Eriti veel, kui juhtud kasutama avalikku, jagatud või WiFi-võrguühendust.
Kui Teie koduleht ei kasuta HTTPS-i, siis alates 2018 aasta juulist saavad kodulehed Not secure märgise ja seda uue Google Chrome’ga (Google pressiteade). Märgiseid kuvamiseks:
1. roheline = Secure HTTPS ehk juba turvaline veebileht; 2. hoiatav “i” ehk siis mitteturvaline veebileht praegu; 3. Not secure alates juulist mitteturvaline veebileht.
Vanadel HTTP lehtedel kuvatakse inimestele hoiatus, et leht ei ole turvaline.
See kõik alandab ka Google silmis kodulehe reitingut, mis omakorda positsioone Google tulemustes.
Kui palju see mulle maksma läheb?
Võta meiega ühendust, vaatame Su lehe üle. Tegeleme wordpressi platvormiga ja tutvume millises veebimajutuses teie lehekülg asub.
Tavahind 149€
Töömaht oleneb paljust ja iialgi ei näe ette milline töö sujub paremini ja milline mitte. Selle hinna sees me töötunde ei loe, vaid teeme kuniks tehtud.
Millised oleksid hoiatavad näited, millised aga positiivsed näited turvalisusest?
Mis siis ikkagi juhtub, kui soovid näiteks müüa oma korterit tuntud kinnisvaraportaali lehel, mis ei kasuta HTTPS-ühendust?
Lekkida võivad nii kasutajanimi ja salasõna kui ka kogu muu tundlik info, sest see on võrgus pealt kuulatav. Seega tuleb alati jälgida, milliseid kodulehti külastada ja milliseid andmeid neile jagada, eriti sellistes veebides, mis ei kasuta antud ühendust.
Võid küll mõelda, et kasutad postitamisel anonüümset pseudonüümi ning seda infot ei saa sinuga kuidagi kokku viia, aga kui oled oma isiklikku infot ka mujale sisestanud (näiteks sellelsamal katuse tellimise lehel, millest eespool rääkisime), siis on häkkeri jaoks asi selge, millega veel võiks kasutajat hirmutada.
Milline on üldse olukord maailmas, kas HTTPS on populaarne või pigem haruldane?
Enamik lehti maailmas siiski ei ole veel HTTPS-i kasutusele võtnud (seda mainivad ka Wired ja Google) ning põhjus on lihtne. See on maksnud siiani iga aastast SSL-sertifikaadi väljastamise tasu ja lisaks on tavasertifikaadi väljastamine olnud üsna keeruline protsess.
Võta ka teadmiseks, et HTTPS ei kaitse veebilehte rünnete eest, kuid kaitseb veebilehe ja kasutajate infovahetust – krediitkaardiandmed, sisselogimisel kasutajakonto ja parooli andmeid jne. Seepärast võib juba praegu näha, et kõik sisselogimislehed (kus on vaja sisestada tundlikku infot – nt proovige logida sisse oma kasutajaga veebilehe haldusesse) on saanud endale Not secure märgised.
Tänu suuremale HTTPS teavitustööle, üha enam inimesi soovib kasutada ning otsib, turvalise ühendusega kodulehti / e-poode. Turvaline ühendus annab kliendile kindlustunde, et kodulehte võib usaldada ning tema andmed on kaitstud.
Jätke selle aktiveerimine meie teha.
Andke oma soovist tellida HTTPS ja me võtame Teiega ühendust. Räägime läbi ja võtame Teid vastu, selleks jätke oma koduleheaadress ja e-mail.