Nitraatiderikas joogivesi võib põhjustada sünnidefekte

Artikkel Terviseuudiste kliendilehes
august 21, 2016
Kunda elanik: meile väideti, et ussid olid vees puhastamata filtri tõttu
august 21, 2016

Nitraatiderikas joogivesi võib põhjustada sünnidefekte

Vastavalt Texases ja Iowas läbiviidud suuremahulisele uuringule on raseduse ajal nitraate sisaldavat joogivett tarbinud emade järeltulijatel suurem risk lülisambalõhestuse, suulaelõhe ja veel teiste sünnidefektide tekkeks. Tegemist on esimese uuringuga, mis võrdleb laste sünnidefekte emade rasedusaegselt tarbitud joogivee nitraadisisaldusega, kirjutab ERR-i teadusportaal.

Uuringus vaadeldi 3300 ema andmeid, kelle lapsed tulid ilmale neuraaltoru- või suulaelõhedefektiga, moondunud jäsemetega või omasid kaasasündinud südamehaigusi. Kontrollrühm hõlmas 1121 terve lapse emasid. Naisi küsitleti raseduse ajal tarbitud vee koguste ja allikate osas (ehk kas tegu oli kohaliku kaevuvee, filtreeritud või mittefiltreeritud kraanivee või pudeliveega) ning seejärel hinnati päevaseid nitraadi tarbimisi.

Ohtlikud nitraadid satuvad joogivette peamiselt siis, kui taimed ei kasuta ära põllumaale pandud väetisi. Nõukogude ajal oli nitraatide sisaldus joogivees kõrge, kuid olukord on alates 90ndatest aastatest seoses põllumajanduse vähenemisega paranenud. Siiski on vee puhastamine raske. Üks võimalus nitraate vältida on sügavad puurkaevud, sest sügaval voolavasse põhjavette satub nitraate vähem.

Allikas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Visit Us On Facebook