Tervis

Jood – see on bioloogiliselt aktiivne ja inimese eluks asendamatu mikroelement, mille piisav kogus tasakaalustatud toidus on otsustavaks teguriks nii füüsilise kui ka vaimse tervise tagamisel.

Veel 1990. aastal oli kõigile riikidele seatud ülesanne – likvideerida joodi defitsiit 2000. aastaks, kuna üle 120 riigi tunnistavad, et joodi defitsiit on tõsine probleem ühiskonna tervise tagamisel, pidur riigi majanduslikus ja sotsiaalses elus. Tänaseks see ülesanne ei ole täidetud, joodipuudus inimeste organismis on endilselt lahendamata.

Ülemaailmne Tervishoiuorganisatsioon tunnistab ametlikult, et vähemalt 1572 miljonit inimest maailmas kaanatavad suuremate või väiksemate terviserikete all, mis on tingitud joodipuudusest organismis. Nõndanimetatud riskigrupp, kes elavad joodi defitsiidi tingimustes, moodustades 655 miljonit inimest, sealhulgas 11% kogu Euroopa elanikkonnast, kannatavad struuma – kilpnäärme suurenemise all. Planeedi 43 miljonil elanikul väljendub joodivaeguse raskusastmega psüühilistes haigustes. Eriti kahjuliku mõju lapse tervisele omab joodipuudus tulevase ema organismis raseduse ajal.

Jood toetab kilpnäärme funktsioone, stimuleerib valkude sünteesi ja tugevdab immuniteeti.

90ndatel aastatel sai veenvalt tõestatud, et isegi vähene joodipuudus organismis kutsub esile tõsiseid häireid inimese psüühikas. 1983. aastal tegi B. S. Hetzel ettepaneku termini „joodivaegusega seotud tervisehäired“ (Iodine Deficiency Disorders) kasutuselevõtmiseks ja rõhutas, et selle mikroelemendi puudusest tingitud haigused on tunduvalt hirmuäratavamad, kui struuma või kretinism.

RETSENSIOON UURINGULE “JODEERITUD VEE MÕJU ÕPILASTE JOODIVAEGUSE NÄITAJATELE”

Uuringutulemused näitavad, et joodiga rikastatud toiduainete (käesoleval juhul jodeeritud vee) kasutamine kõrvaldab joodivaeguse organismis. Sellisele järeldusele jõuti mõõtes uuringus osalenud õpilastel uriiniga väljuvat joodikogust, mis lähenes normile.

Üheaastase uuringu jooksul ei täheldatud arvestatavat mõju kilpnäärme suurusele. See seletub asjaoluga, et joodivaegusest tingitud kilpnäärme hormooni sünteesi biokeemiliste protsesside taastamiseks on vajalik joodiga küllastunud toiduainete pikaajaline kasutamine.

Dr. B. Urbonaite

Spetsialist-konsultant

Leedu Vabariigi Tervishoiuministeerium

Visit Us On Facebook