Joodist

Jood organismis on lokaliseerunud kilpnäärmesse, kus ta on vajalik kilpnäärme hormoonide sünteesiks ja kilpnäärme normaalseks talitluseks. Kilpnäärme hormoonid mõjutavad tugevasti kogu ainevahetuse intensiivsust: valkude, rasvade, süsivesikute kasutamist, soojusproduktsiooni protsesse, avaldavad mõju kasvule ja arenemisele, sigimisfunktsioonidele.

Jood on hajus element, mida looduses leidub peamiselt ühendeina. Loodusliku joodi moodustab isotoop (Isotoop – ühe ja sama keemilise elemendi eri massiarvuga aatom. Massiarv on tingitud neutronite arvust). Joodipoolest kõige rikkam maa on Tšiili. Jood kuulub hormoonide koostisse. Joodi sisaldus toidus ja vees sõltub pinnasest: jääliustikega, mägise või sajuse piirkonna pinnas on enamasti joodivaene. Sellistes piirkondades kasutatakse tavaliselt keedusoola jodeerimist.

Vesi ja jood – see on ainuõige looduslik kooslus, mis on tõestanud oma positiivset mõju mitte ainult toiduainetööstuses, vaid ka taime-, looma- ja linnukasvatuses. Maailma teadusliku ja meditsiinilise üldsuse arvates on inimorganismis esinev joodivaegus maailmas üks olulisemaid probleeme, mille praktiline lahendamine omab erakordset tähtsust. Joodipuudus kui probleem on ammu teada. Kilpnäärmehaigused on esinenud ammustest aegadest alates. See probleem on muutunud globaalseks. Vastavalt Ülemaailmse Tervishoiuorganisatsiooni andmetel kannatab maailmas üle 1,5 miljardi inimese organismi joodivaeguse all.

Jood on unikaalne mikroelement, mis on inimesele eluliselt vajalik ja mida ei saa asendada mitte ühegi teise elemendiga! Joodi defitsiidiga piirkondades halveneb tunduvalt elanikonna tervislik seisund ja langeb keskmine eluiga, samuti põllumajandusloomade ja –lindude tootlikkus. Spetsialistide hinnangul kannatab kogu maailmas 43 miljonit inimest erineval määral joodivaegusest tingitud füüsiliste ja vaimsete häirete all.

Joodi ja tema elemente kasutatakse tööstuses (näiteks: tsrkooniumi ja titaani jodiidrafeerimisel ja katalüsaatorina orgaanilises sünteesis); keemilises analüüsis (näiteks: jodomeetrias); meditsiinis (peamiselt antitüreoidse vahendi ja antiseptikuna, ka ateroskleroosi ravis ning struuma profülaktikas ja diagnostikas). Joodi kasutatakse pisikuvastaseainena naha puhastamiseks, samuti ravitakse joodiga kilpnäärmehaigusi ja veresoonte lupjumist.

 


Visit Us On Facebook